Kierownik Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert w zakresie dydaktyki ogólnej, pedagogiki medialnej, pedeutologii, technologii kształcenia. Autor i współautor wielu ważnych pozycji literatury pedagogicznej. Działalność naukowa i dydaktyczna Profesora Stanisława Dylaka służy lepszemu rozumieniu polskiej rzeczywistości oświatowej oraz przystosowaniu warsztatu pedagogicznego nauczycieli do wymogów zmieniającej się szkoły.
Pracownik Katedry Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im.Ignacego Łukasiewicza od 2008 roku. Uczestnik wielu projektów badawczych w tym: LOT – Latający Obserwator Terenu (pierwszy w Polsce system RPAS) oraz MAP – Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających (zdobywca złotego medalu Best Innova na targach Brussels Innova 2013). Jego zainteresowania naukowe to systemy bezzałogowe, miniaturowe statki powietrzne (MAV) oraz integracja lotniczych systemów pokładowych.
Kosmonauta – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak (wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów), który w 1976 odbył lot w kosmos. Generał brygady Wojska Polskiego.
Z wykształcenia mgr historii, nauczyciel, urzędnik administracji samorządowej, menadżer, szkoleniowiec, instruktor i sędzia szachowy. Absolwent:
– Wydziału Spraw Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
– Wydziału Socjologii Uniwersytet Śląski w Katowicach . Studia Podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą – system aktywnego szkolenia kadr kierowniczych.
– Podyplomowego Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego przy Uniwersytecie Warszawskim.
Nauczyciel historii, zajęć praktycznych i wychowania fizycznego w SP w Krzywczy (1982-1991), Wizytator i Z-ca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Przemyślu (1991-1996), Kierownik Referatu Edukacji w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu (1996-1999), Sekretarz Miasta Przeworska(1999-2010), Podkarpacki Kurator Oświaty (2006-2008), nauczyciel-instruktor gry w szachy w Młodzieżowym Domu Kultury (1996-2010), nauczyciel konsultant Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie (2012-2014), od stycznia 2015 do chwili obecnej Wicedyrektor ds. Funduszu Społecznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Od 1996 do 2006 roku aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Oświaty Związku Miasta Polskich, z ramienia Miast: Przeworska i Przemyśla. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Podkarpackiego Związku Szachowego w Rzeszowie d.s. szkolenia i młodzieży. W latach 2007-2008 Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Od 1995 roku Prezes Sportowo –Kulturalnego Klubu Szachowego przy MDK w Przemyślu. Jest członkiem Komisji Wdrażania Szachów do Szkół przy Zarządzie Polskiego Związku Szachowego w Warszawie.
Absolwent Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od 1975 roku jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Katedrze Systemów Wytwarzania. W okresie pracy w AGH prowadził wykłady na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych dla studentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika, Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa oraz Automatyka i Robotyka z następujących przedmiotów: Techniki wytwarzania, Inżynieria maszyn i urządzeń, Inżynieria systemów produkcyjnych, Teoria podejmowania decyzji, Metody optymalizacji w konstrukcji maszyn, Recykling w ochronie środowiska. Jest współtwórcą studiów międzykierunkowych Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa. Za prace dydaktyczną był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania oraz nagrodą im. Prof. Władysława Taklińskiego za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. Zainteresowania badawcze koncentrował na zagadnieniach dynamiki układów elektromechanicznych, modelowania systemów wytwarzania, szeroko rozumianej ochrony środowiska przyrodniczego. Z tych obszarów badań naukowych opublikował jako autor i współautor ponad 150 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest również autorem i współautorem 8 książek, 11 rozdziałów w książkach oraz 12 patentów krajowych. Wyniki badań prezentował na wielu kongresach i konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych. Wykonał szereg ekspertyz, opinii i opracowań dla przemysłu. Pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki ds. Organizacyjnych oraz ds. Rozwoju i Promocji. Obecnie jest Kierownikiem Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego AGH w Mielcu, Sekretarzem Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, Przewodniczącym Rady Programowo-Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mielcu, Prezesem Zarządu Fundacji Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, Członkiem Rady Funduszu Stypendialnego im. St. Staszica AGH, Przewodniczącym Rady ds. Kształcenia Technicznego w Mielcu, Członkiem Rady Programowej Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. Był i jest organizatorem oraz współorganizatorem wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych oraz Festiwalu Nauki w Krakowie. Jest Członkiem i Sekretarzem Naukowym Komitetu Budowy Maszyn PAN oraz członkiem Polskiego Naukowo – Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego, ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną jest odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 85-lecia AGH za wybitny wkład w rozwój Uczelni, Nagrodą im. Prof. Taklińskiego za wybitne osiągnięcia dydaktyczne.
Polski fizyk zjawisk ciała stałego, od 2012 Prorektor ds. Nauki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH, a w 1985 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie podjął się badań materiałów tlenkowych magnetycznych i nadprzewodzących na podstawie których uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych (1995). W 2002 roku uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych. W latach 1999-2012 pełnił kolejno funkcje: Prodziekana ds. Studenckich (przez dwie kolejne kadencje), dziekana Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Prorektora ds. Kształcenia AGH. Jest autorem ponad 80 publikacji naukowych.
Źródło: Wikipedia
Doktor nauk matematycznych w zakresie informatyki, wykładowca na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od lat prowadzi ponadto autorskie klasy informatyczne w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu. Organizatorka sześciu edycji próbnej matury z informatyki oraz trzynastu edycji Konferencji „Informatyka w Edukacji”. Współorganizatorka dziesięciu edycji polskich Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr i trzech edycji polskich Godziny Kodowania. Zainteresowania informatyczne skupia wokół matematyki dyskretnej, a w szczególności teorii grafów. Zaangażowana w prace związane z Olimpiadą Informatyczną od początku jej istnienia, najpierw jako członek Komitetu Okręgowego, teraz jako członek Komitetu Głównego Od piętnastu lat jest Prezesem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, którego działania skupiają się wokół edukacji informatycznej. Od 2012 roku jest wiceprzewodnicząca Rady ds. Informatyzacji Edukacji przy Ministrze Edukacji Narodowej. W 2010 roku jej działalność dotycząca propagowania informatyki została doceniona statuetką InfoStar, a w 2015 roku nagrodą Marka Cara za aktywność związaną z popularyzacją wiedzy informatycznej zarówno wśród uczniów i studentów, jak i nauczycieli oraz organizowanie wielu uznanych inicjatyw w obszarze edukacji informatycznej.
Dyrektor CFT PAN. Fizyk i astrofizyk, popularyzator nauki i entuzjasta możliwości, stwarzanej przez wykorzystanie internetu w edukacji. Ambasador Khan Academy w Polsce.
Absolwent informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, doktorat i habilitacja (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) z obszaru nauk humanistycznych (pedagogika). Przez 29 lat pracował w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie pełniąc funkcję kierownika utworzonej przez siebie Katedry Technologii i Mediów Edukacyjnych. Od 1 października 2014 r. jest zatrudniony w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką edukacji informatycznej i medialnej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacyjnych zastosowań narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych, Internetu i innych tzw. nowych mediów. Autor ponad 250 publikacji (5 monografii, kilku haseł w Encyklopedii Pedagogicznej XXI wieku, ponad 200 artykułów naukowych, redaktor naukowy ponad 20 monografii konferencyjnych). Jest członkiem wielu ważnych gremiów, m.in. Rady ds. Informatyzacji Edukacji (organ doradczy Ministra Edukacji Narodowej, w Radzie przewodniczy Zespołowi ds. Edukacji Medialnej), Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych, Rady Naukowej Fundacji „Edukacja na Nowo” (od kwietnia 2016) oraz przewodniczącym Komisji Nauk Pedagogicznych krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk (od marca 2015). W latach 2012-2014 był członkiem Komitetu Rozwoju Edukacji Narodowej Polskiej Akademii Nauk. Jest organizatorem 25 sympozjów naukowych „CZŁOWIEK – MEDIA – EDUKACJA” (sympozja organizowane są corocznie, nieprzerwanie od 1991 roku). – ostatnie jubileuszowe sympozjum odbyło się w murach WSB w Dąbrowie Górniczej we wrześniu 2015 roku.
Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, sekretarz Rady ds. Informatyzacji Edukacji przy Ministrze Edukacji Narodowej, honorowy profesor oświaty. Posiada 30-letnie doświadczenie w nauczaniu informatyki w szkołach ponadgimnazjalnych. Autor podręczników szkolnych z informatyki. Współpracuje z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych z informatyki dla nauczycieli oraz z Centrum e- Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wdrażając do praktyki szkolnej e-kształcenie.
W połowie lat 60. XX wieku przyglądał się, jak uczniowie z I LO i III LO we Wrocławiu uruchamiali swoje programy komputerowe na komputerze Elliott 803 w ramach pierwszych w kraju zajęć z informatyki w szkole. W tym samym niemal czasie i później „przechodził Odrę”, pracując na kolejnych modelach 1003, 1024, 1304, 1325 tej maszyny, produkowanej nad Odrą we Wrocławiu. Od połowy lat 80. sprowadzał do Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, którym kierował, kolejne modele maszyn 8-bitowych m.in. ZX Spectrum, Schneider i wreszcie dziecko spoza małżeńskiego łoża rodziny Odra – Elwro 800 Junior i przygotowywał rzesze nauczycieli do ekspansji komputerów w edukacji. W tym czasie zaczął poważnie zajmować się edukacją informatyczną, dla której przez 20 lat prowadził forum spotkań i dyskusji – konferencje „Informatyka w Szkole”. Za swój największy sukces uznaje utrzymanie, wbrew powszechnym tendencjom w kraju i za granicą, wydzielonych zajęć z informatyki w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Teraz marzy, by uczniowie, z technologią w rękach, cały czas „połączeni” i z dostępem do kopalni wszystkiego (Internetu), przekonali się (za Markiem Twainem), że „chodzenie do szkoły, a ogólnie – edukacja – nie szkodzi ich kształceniu”. Prowadzi więc zajęcia z uczniami i nauczycielami w wielu projektach w całym kraju, wykłada na konferencjach i spotkaniach z nauczycielami, sporządza dokumenty i ekspertyzy dla instytucji rządowych i samorządowych. Pełni wiele funkcji w instytucjach i organizacjach krajowych i zagranicznych, m.in. jest przedstawicielem Polski w Technical Committee on Education (TC 3) w Federacji IFIP. W uznaniu dotychczasowych działań związanych z wdrażaniem komputerów i technologii do edukacji w naszym kraju, Federacja IFIP przyznała Polsce organizację Jubileuszowej X Światowej Konferencji na temat Komputerów w Edukacji (WCCE, Toruń 2013). Współprzewodniczył Międzynarodowemu Komitetowi Programowemu i kierował Komitetem Organizacyjnym tej konferencji. Wyróżniony ostatnio nagrodami: Best Practices in Education Award (Informatics Europe, 2013) i Outstanding Service Award (IFIP, 2014).